۱۴۰۲ جمعه ۷ مهر
English
صفحه اصلی
پيام فرماندار
پیام فرماندار درمیان
شهرستان درمیان تجلی گاه وحدت اسلامی در استان خراسان جنوبی و کشور است و مرزنشینان درمیانی در سایه همدلی و حرکت در خط ولایت همواره در تمام صحنه‌ها وحدت خود را به نمایش گذاشته‌اند.
برادران شیعه و سنی درمیانی با وحدت و آرامش در کنار هم زندگی می‌کنند چرا که فرهنگ غنی مردم این خطه از ایران اسلامی اجازه نداده است که تفرقه در صف منسجم و متحدشان رسوخ کند و تحرکات تفرقه افکنانه ی عناصر دشمن را خنثی نموده اند.
وجود مساجد تاریخی متعدد ونیز مدارس علمی قدیمی بیانگر توجه مردمان این سرزمین به دو مقوله علم و دین است مسجد جامع درخش ،هندوالان ،گسک و بقعه سلطان ابراهیم رضا ونیز حوزه علمیه قهستان از جمله این بناها است. وجود قلعه ها و دژهای نظامی متعدد نظیر قلعه فورگ،درخش ومسک بیانگر اهمیت اقتصادی و سیاسی این سرزمین در گذشته است. در تاریخ معاصر نیز این سرزمین مهد پرورش دانشمندان و علمای بزرگی بوده علامه سعیدی ،علامه فرزان و بسیاری از بزگان علمی و فرهنگی کشوراز این خطه برخاسته اند.
شهرستان درمیان به واسطه وجود آثار فرهنگی و تاریخی بویژه 22 قلعه تاریخی همانند قلعه فورگ، قلعه اسدیه، قلعه درخش، قلعه طبس مسینا از غنی‌ترین شهرستان‌های خراسان‌جنوبی‌ وشرق کشور به شمار می‌آیدهمچنین فرهنگ جامعه عشایری درمیان، جاذبه های زیست محیطی روستاهای شهرستان مانند باغ ها و چشمه ‌ آب گرم ، موسیقی بومی و محلی و صنایع دستی شهرستان از دیگر جاذبه های گردشگری این شهرستان است.
درمیان خاستگاه فرهنگ و تمدن و دیار مردمان نجیب وسخت کوشی است که به مدد دانش و به همت بازوان توانمند طبیعت لجوج را به تسخیر در آورده اند. مردمانی قناعت پیشه که آموخته اند چگونه صورت به ضرب شلاق قهر طبیعت سرخ نگه دارند. ایوان ها، شبستانها، سرسرها و مناره ها که هنرمندان این دیار از خشت وگل ساخته اند قرنها ی قرن سفیر حیات و نوید بخش زندگی بوده و مادامی که دامن این سرزمین مهد پرورش چنین مردمانی است اگر بناهای خشتی وگلی را به عنوان نماد فرهنگ و دانش این سرزمین معرفی نماییم در حق این دیار جفا کرده ایم.
امروز این دیار سرد و گرم روزگار چشیده در انتظار ماست تا دستی براریم و همت بلند داریم و پاجای پای مردان دیروز این دیار نهیم و این سرزمین رنج کشیده را آن چنان که شأن ایران اسلامی است بسازیم تا چون نگینی درخشان بر تارک دروازه های خاور بدرخشد.
مهدی فرجامی فرد
فرماندار شهرستان درمیان
تاریخ به روز رسانی: 1401/03/19
تعداد بازدید: 26468
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal