۱۳۹۹ سه شنبه ۱۷ تير
English
صفحه اصلی
پيام فرماندار
پيام فرماندار درميان
شهرستان درميان تجلي گاه وحدت اسلامي در استان خراسان جنوبي و كشور است و مرزنشينان درمياني در سايه همدلي و حركت در خط ولايت همواره در تمام صحنه‌ها وحدت خود را به نمايش گذاشته‌اند.
برادران شيعه و سني درمياني با وحدت و آرامش در كنار هم زندگي مي‌كنند چرا كه فرهنگ غني مردم اين خطه از ايران اسلامي اجازه نداده است كه تفرقه در صف منسجم و متحدشان رسوخ كند و تحركات تفرقه افكنانه ي عناصر دشمن را خنثي نموده اند.
وجود مساجد تاريخي متعدد ونيز مدارس علمي قديمي بيانگر توجه مردمان اين سرزمين به دو مقوله علم و دين است مسجد جامع درخش ،هندوالان ،گسك و بقعه سلطان ابراهيم رضا ونيز حوزه علميه قهستان از جمله اين بناها است. وجود قلعه ها و دژهاي نظامي متعدد نظير قلعه فورگ،درخش ومسك بيانگر اهميت اقتصادي و سياسي اين سرزمين در گذشته است. در تاريخ معاصر نيز اين سرزمين مهد پرورش دانشمندان و علماي بزرگي بوده علامه سعيدي ،علامه فرزان و بسياري از بزگان علمي و فرهنگي كشوراز اين خطه برخاسته اند.
شهرستان درميان به واسطه وجود آثار فرهنگي و تاريخي بويژه 22 قلعه تاريخي همانند قلعه فورگ، قلعه اسديه، قلعه درخش، قلعه طبس مسينا از غني‌ترين شهرستان‌هاي خراسان‌جنوبي‌ وشرق كشور به شمار مي‌آيدهمچنين فرهنگ جامعه عشايري درميان، جاذبه هاي زيست محيطي روستاهاي شهرستان مانند باغ ها و چشمه ‌ آب گرم ، موسيقي بومي و محلي و صنايع دستي شهرستان از ديگر جاذبه هاي گردشگري اين شهرستان است.
درميان خاستگاه فرهنگ و تمدن و ديار مردمان نجيب وسخت كوشي است كه به مدد دانش و به همت بازوان توانمند طبيعت لجوج را به تسخير در آورده اند. مردماني قناعت پيشه كه آموخته اند چگونه صورت به ضرب شلاق قهر طبيعت سرخ نگه دارند. ايوان ها، شبستانها، سرسرها و مناره ها كه هنرمندان اين ديار از خشت وگل ساخته اند قرنها ي قرن سفير حيات و نويد بخش زندگي بوده و مادامي كه دامن اين سرزمين مهد پرورش چنين مردماني است اگر بناهاي خشتي وگلي را به عنوان نماد فرهنگ و دانش اين سرزمين معرفي نماييم در حق اين ديار جفا كرده ايم.
امروز اين ديار سرد و گرم روزگار چشيده در انتظار ماست تا دستي براريم و همت بلند داريم و پاجاي پاي مردان ديروز اين ديار نهيم و اين سرزمين رنج كشيده را آن چنان كه شأن ايران اسلامي است بسازيم تا چون نگيني درخشان بر تارك دروازه هاي خاور بدرخشد.
محمد بشيري زاده
فرماندار شهرستان درميان
تاریخ به روز رسانی: 2017/05/27
تعداد بازدید: 5924
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal